09.05.2018 HMG v médiách: sme.sk, SME Muňko zodpovednosť neponesie

1.JPG

Za zmluvu s oligarchom Bödörom Muňkovi nehrozí nič, aj keď ňou porušil zákon
Opozícia žiada, aby Sociálna poisťovňa zrušila zmluvu so známou SBS-kou Bonul.

BRATISLAVA. Bývalý šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko zrejme nebude niesť zodpovednosť za zvláštnusúťaž, vďaka ktorej sa k zmluve za takmer šesť miliónov eur dostala známa SBS-ka nitrianskeho oligarchu Miroslava Bödöra.
Ešte v roku 2015 vyhlásila poisťovňa výberové konanie, ktorého nastavenie podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) porušilo zákon. Firma Bonul v ňom v podstate súťažila sama so sebou. „Zákazka bola koncipovaná tak, že neumožňovala čestnú a otvorenú hospodársku súťaž,“ napísal ÚVO vo svojom rozhodnutí a poisťovni už druhýkrát vymeral pokutu 25tisíc eur.

Poisťovňa sa odvolá na súd
Pokutu by mal zaplatiť Muňko, tvrdí poslanec parlamentu Miroslav Beblavý (Spolu).
Vyplýva to podľa neho z platného zákona o sociálnom poistení. V ňom sa píše, že generálny riaditeľ je „povinný vykonávať svoju funkciu s náležitou odbornou starostlivosťou tak, aby bol zabezpečený riadny a efektívny výkon sociálneho poistenia“. Ak sa tak nestane, mal by zaplatiť škodu, ktorú spôsobil. Poisťovňa však od Muňka žiadnu náhradu škody vymáhať nemieni. S rozhodnutím úradu totiž nesúhlasí, tvrdí, že súťaž bola v poriadku, pokutu a jej výšku považuje za neadekvátnu. Chce sa preto odvolať na súd. „Vzhľadom na to, že celá záležitosť je otvorená, je predčasné hovoriť o vyvodzovaní zodpovednosti,“ dodáva jej hovorca Peter Višváder.
Ak by poisťovňa od Muňka aj chcela, aby pokutu zaplatil, mohlo by to byť pomerne zložité. Bez podrobnej znalosti okolností, za akých výber firmy prebiehal, nie je možné podľa vedúceho advokáta a partnera HMG Advisory Group Jána Gajana jednoznačne povedať, či by mal Muňko pokutu zaplatiť, alebo nie.
„Odborná starostlivosť v jeho prípade neznamená, že má mať všetko naštudované a vyriešiť sám. Ak teda z podkladov pripravených k súťaži nevyplývalo porušenie zákona, nemôže byť automaticky braný ako vinník,“vysvetľuje Gajan.

Opozícia chce zmluvu zrušiť
Poisťovňa by podľa opozície mala dohodu s firmou zrušiť. „Vyzývame súčasného generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho, aby odstúpil od zmluvy s Bonulom, ktorá vznikla na základe zmanipulovaného tendra, a preto je neplatná,“ tvrdí strana SaS.
Sociálna poisťovňa sa však na takýto krok nechystá. Tvrdí, že čo sa ceny a množstva poskytovaných služieb týka, je zmluva pre rozpočet poisťovne veľmi výhodná.
To, že Vážny (Smer) odmieta prijať zodpovednosť a chce sa obrátiť na súd, považuje poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) za absurdné.
„Jedna štátna inštitúcia bude žalovať rozhodnutie iného štátneho orgánu. Takéto súdne spory trvajú roky a kým súd rozhodne, zmluva už nebude platiť. Štát akurát zbytočne vyhodí kopec peňazí na právnikov. Vedenie oboch inštitúcií pritom menovala tá istá vláda,“ poukazuje Remišová.

Nedotknuteľný Muňko
Koaličné strany na otázky, čo hovoria na rozhodnutie úradu a či budú od poisťovne žiadať odstúpenie od zmluvy s Bonulom, neodpovedali. Rovnako tak neodpovedali na otázku o politickej zodpovednosti Muňka. Bývalý šéf poisťovne má v Smere už roky pevné miesto. Ani kauzy, ktoré sa s ním v minulosti spájajú, jeho pozíciou nikdy neotriasli. Komunistická Štátna bezpečnosť ho napríklad evidovala ako agenta s krycím menom Slávik. V roku 2002
bol zase podozrivý z nelegálneho držania piatich papagájov. Muňkovi sa darí aj podnikateľsky. Jeho rodine patrí cestovná kancelária Satur, kde bol riaditeľom v rokoch 1995 až 2002. V minulosti bol aj vo firme Casinos Slovakia, ktorá spolu so štátnym Tiposom vlastnila kasína po
celom Slovensku. u Fakty Tender l Koncom roka 2015 vypísala poisťovňa tender na SBS firmu. Prihlásili sa dve firmy, jedna bola automaticky vylúčená. Bonul tak nakoniec súťažil sám. l V máji 2016, tesne pred odchodom z funkcie Dušan Muňko podpísal zmluvu s Bonulom na 5,9 milióna eur s DPH (4,9 milióna bez DPH).


Foto popis| Bývalý šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko má v Smere už roky pevné miesto.
Foto autor| FOTO - SITA