21.02.2018 HMG v médiách HN; hnonline.sk Oddlženie využilo štyritisíc ľudí

https://slovensko.hnonline.sk/1697942-oddlzenie-vyuzilo-styritisic-ludi

O osobný bankrot sa zaujímalo 70-tisíc občanov, tento rok má byť toto číslo ešte vyššie.
Bratislava – Dlžník sa môže dostať do situácie, keď sa mu už ani neoplatí pracovať, keďže jeho plat okamžite skončí na účtoch exekútorov. Dostáva sa tak do bezvýchodiskovej situácie. Tú však od marca minulého roka môže riešiť osobným bankrotom. Vďaka nemu sa môže zbaviť dlhov a začať odznova. Do konca januára bolo vyhlásených viac ako štyritisíc oddlžení, túto možnosť však konzultovalo až 70-tisíc záujemcov.
Očakávania sa nenaplnili Predtým, ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská prišla s novým zákonom o konkurze a reštrukturalizácii, bola možnosť osobného bankrotu pre bežného človeka takmer nedosiahnuteľná. Trvala totiž aj niekoľko rokov a vyšla na približne 2 300 eur. V roku 2015 túto možnosť využilo 391 ľudí. Odvtedy, čo novela vstúpila do platnosti, sa tento počet zdesaťnásobil. Žitňanská však pôvodne predpokladala, že toto číslo bude vyššie. Ešte v januári minulého roka totiž uviedla, že „koncové čísla budú niekde okolo 10-tisíc za rok“. Aj napriek tomu však rezort výsledok považuje za úspech. „Potešilo nás, že tá presadená zmena mala evidentne zmysel. Myslíme si, že je to signál, že nová právna úprava funguje, a tí, ktorí sa dostali do dlhovej špirály, dostávajú druhú šancu,“ uviedol hovorca ministerstva Peter Bubla. Advokátska koncipientka z HMG Advisory Group Barbora Bartáková si myslí, že aj tento rok hladina osobných bankrotov dosiahne podobnú hladinu ako ten minulý. „Predpokladáme, že uvedený trend ešte určité obdobie vydrží. V predchádzajúcom období nedošlo k výraznej zmene legislatívy upravujúcej osobné bankroty, a taktiež sa zatiaľ žiadna väčšia novelizácia nechystá,“ vysvetlila. Poistky proti zneužívaniu Na oddlženie existujú aj v prípade osobného bankrotu dve možnosti, jednou je konkurz a tou druhou splátkový kalendár. V prípade konkurzu dlžník príde o celý majetok v prospech veriteľov, a tým vyplatí svoje dlhy a zvyšok zostane nevymožiteľný. Pri druhej možnosti, teda splátkovom kalendári, si človek majetok ponechá, no súd mu určí mesačné splátky v určitej výške, ktoré bude počas istého obdobia splácať. Táto možnosť však nebola veľmi populárna a z celkových 4 010 vyhlásených bankrotov bolo iba 55 cez splátkový kalendár. Záujemcovia však boli rôznorodí. Podľa Bublu išlo o zamestnaných aj nezamestnaných, dôchodcov či osamelých rodičov s deťmi, ľudí zo sociálne vylúčených lokalít, neúspešných podnikateľov, gamblerov či ľudí bez domova. „Dlhy, ktoré majú, vznikali rôznym spôsobom – buď sú z neúspešného podnikania, alebo v dôsledku nepriaznivej životnej situácie, keď ľudia uzavreli zmluvy o pôžičkách a úveroch, ktoré nie sú schopní splácať,“ skonštatoval. Celý proces má na starosti Centrum právnej pomoci. Ešte predtým, ako novela o osobnom bankrote vošla do platnosti, sa niektorí odborníci sťažovali na to, že bude viesť k tomu, že dlžníci budú obchádzať riadne splácanie dlhov. Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala však upozornil, že zákon má proti zneužívaniu zabudovaných viacero poistiek. „Prvou je, že všetky návrhy sú podávané cez Centrum právnej pomoci, ktoré môže identifikovať prípady zjavnej špekulácie alebo zneužitia. Ďalej sú to obmedzenia znemožňujúce dlžníkom v určitom časovom období, desať rokov, opakovane využívať inštitút osobného bankrotu a, naopak, umožňujúce veriteľom brániť sa v prípade nepoctivého zámeru dlžníka,“ vysvetlil Pala.

AKO FUNGUJE OSOBNÝ BANKROT
Súd do 15 dní od podania návrhu rozhodne o vyhlásení bankrotu alebo o ochrane pred veriteľmi. Osobným bankrotom sa nedá zbaviť všetkých dlhov. Povinnosť doplatiť výživné či mzdy zamestnancom ostane.
Za určitých okolností nemôže prísť dlžník o vlastné bývanie.
Nehnuteľnosť nemôže ísť do konkurzu, ak je jej cena nižšia ako takzvaná nepostihnuteľná hodnota obydlia, čiže 10-tisíc eur.
Na vyhlásenie osobného bankrotu už nie je potrebné mať majetok v hodnote aspoň 1 650 eur. Odmena pre správcu sa znížila zo 650 na 500 eur.
Za sociálne prípady uhradí odmenu správcu Centrum právnej pomoci, dlžník ho musí do troch rokov splatiť.

Foto popis| Počet žiadostí o oddlženie má tento rok naďalej rásť.
Foto autor| SNÍMKA: TASR/D. VESELSKÝ
O autorovi| Kristína Votrubová ©hn kristina.votrubova@mafraslovakia.sk