24.1.2018 HN; hnonline.sk Obchody igelitky stále núkajú. Napriek zákazu

Snímka.JPG

Napriek spoplatneniu tradičných igelitiek zákazníci môžu nájsť v niektorých obchodoch plastové tašky zadarmo.


Bratislava – Klasickým igelitkám bez poplatku od januára odzvonilo. Po novom za ne pri pokladnici v obchode zaplatíme. Ak obchody nový zákon nedodržia, hrozí im za to sankcia vo výške od 500 až do päťtisíc eur.


Aj napriek zákazom sa však nájdu výnimky, ktoré tašky ponúkajú zadarmo. Ide napríklad o odevný reťazec H&M, ktorého tašky svojou hrúbkou pod novelu zákona o odpadoch nespadajú. „Keďže naše tašky majú hrúbku steny 50 mikrometrov a viac, nie sme povinní ich tento rok spoplatniť,“ hovorí Katarína Tomášiková zo spoločnosti H&M. Treba však dodať, že hoci ide o plast, tašky sú z recyklovateľného materiálu.


Existujú výnimky Novela zákona o odpadoch sa netýka všetkých tašiek. „Spoplatňujú sa ľahké igelitové tašky, ktorých hrúbka nepresahuje 50 mikrometrov, čo znamená bežné igelitové tašky používané pri každodennom nákupe v obchodných reťazcoch,“ objasňuje Veronika Kachaňáková, advokátska koncipientka HMG Legal.


Znenie zákona môže pre mnohých ľudí pôsobiť mätúco, niektorí si totiž stále myslia, že spoplatnenie sa týka všetkých, aj hrubých plastových tašiek, no opak je pravdou. Podľa Tomáša Ferenčáka, hovorcu odboru komunikácie rezortu životného prostredia, je dôvod, prečo štát nespoplatnil hrubé tašky z plastu, pomerne jednoduchý. Na rozdiel od tých ľahkých sa dajú použiť viackrát a nestávajú sa odpadom ihneď po nákupe. „V budúcnosti, samozrejme, nie je vylúčené, že sa prehodnotí prístup aj k takýmto taškám. No počkáme si až na výsledky z praxe,“ objasňuje Ferenčák.


Dobrovoľný poplatok Niektorí predajcovia sa však napriek výnimke zákona rozhodli zaviesť poplatok za plastovú tašku dobrovoľne. Napríklad spoločnosť C&A ich od mája minulého roka spoplatnila sumou 20 centov. Chce tak zabezpečiť väčšiu udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Značka Douglas zasa používa výhradne papierové ekotašky, ktoré poskytuje zákazníkom k nákupu zadarmo.


Obchodné reťazce ako Tesco či Kaufland zaviedli spoplatnenie už dávnejšie a rovnako ako Lidl ponúkajú zákazníkom aj náhradné riešenia. Dodržiavanie poplatku sa bude v najbližšom období podľa predpokladu Martina Katriaka, prezidenta Zväzu obchodu, kontrolovať. Oprávnenie na kontrolu a udeľovanie prípadných pokút má Slovenská obchodná inšpekcia. Výnimku, ktorá nie je spoplatnená, tvoria i veľmi ľahké plastové tašky s hrúbkou do 15 mikrometrov.


Česi musia platiť Na rozdiel od Slovenska je v Českej republike taška k nákupu v reťazci H&M spoplatnená. Zákazník má na výber, či si ju za tri koruny (12 centov) zakúpi, alebo nie. Ako ozrejmila Petra Roubíčková, hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia, dôvodom je, že od januára sú pre tamojších obchodníkov spoplatnené všetky plastové tašky v hrúbke od 15 mikrometrov vrátane tých najhrubších. Nespoplatnené sú iba mikroténové vrecká, ktoré majú hygienickú funkciu. „Účtovaná suma zákazníkovi za kúpenú plastovú tašku musí byť minimálne na úrovni obstarávacej hodnoty tašky,“ dopĺňa Roubíčková.