HMG v médiách: 08.06.2017 HN Nepoctivé firmy dostanú po novom od štátu stop


Bratislava – Opakované klamstvá v účtovníctve bude štát trestať prísnejšie. Doteraz si daniari vystačili s vysokými pokutami, po novom prídu nepoctiví živnostníci a eseročky aj o možnosť podnikať. Úrady môžu firmám odobrať živnosť už dnes, avšak v budúcom roku budú za prehrešky prvýkrát pykať povinnou pauzou v podnikaní.


Vážne klamstvá Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová to považuje za zásah do základného práva podnikať. „Tak ako si štát nedovolí vymazať právnickú firmu z obchodného registra mnohokrát ani pri závažných porušeniach zákonov, trváme na tom, aby Finančná správa požadovala od podnikateľa nápravu stavu, nie zrušenie živnosti,“ povedala. Podnikateľ príde o živnosť napríklad vtedy, ak si vôbec nebude viesť účtovníctvo, nezostaví účtovnú závierku alebo alebo robí zápisy mimo účtovných kníh.


Takéto vážne prehrešky sú však u drobných živnostníkov zriedkavé. Pochybia skôr z nevedomosti. „Vedenie účtovníctva a daňové priznania sú pre nich byrokracia, ktorá ich oberá o čas. Účtovníctvo je pre nich zložité a bežný podnikateľ mu nerozumie,“ povedala daňová poradkyňa Marcela Bošková. Úmyselné chyby sú častejšie pri eseročkách, vysvetlila. Novinka sa bude týkať aj ich, keďže spoločnosti s ručením obmedzeným podnikajú takisto na základe živnostenského oprávnenia.


A práve pre eseročky, ktoré sú právnickými osobami, bude jednoduchšie obísť pravidlá. „Živnostenský zákon nezakazuje, aby osoby, ktoré boli spoločníkmi, prípadne konateľmi právnickej osoby so zrušeným živnostenským oprávnením, nemohli založiť novú právnickú osobu s rovnakými predmetmi podnikateľskej činnosti,“ povedala Veronika Vlčková, advokátska koncipientka v HMG Legal. Keď nestačia sankcie Za veľké klamstvá v účtovníctve hrozia aj teraz obrovské pokuty. Napríklad za nezostavenie účtovnej závierky až do troch miliónov, pripomína daňový špecialista V4 Group Tomáš Janoušek. Aj napriek tomu rezort financií aj Finančná správa tvrdia, že sprísnenie treba. „Po krku“ majú ísť skôr podnikateľom, ktorí nebudú komunikovať a vznikne predpoklad, že štátu nezaplatia ani mastnú pokutu, ktorú im daniari vyrubili.


„Porušovanie podmienok zákona o účtovníctve často indikuje daňové úniky, pričom sa zneužíva na zastieranie ich rozsahu. Často pritom dochádza k dlhodobému pokračovaniu v porušovaní zákona o účtovníctve tými istými subjektmi,“ vysvetlila hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Drobní podnikatelia môžu prísť o živnostenské oprávnenie už dnes. A to napríklad vtedy, keď sú opakovane prichytení pri tom, ako zákazníkom nedávajú bločky, pripomína Janoušek. Daňový kontrolór podá návrh na odobratie živnostenského oprávnenia. To však môže firme vziať len živnostenský úrad. Ministerstvo vnútra, pod ktoré živnostenské úrady spadajú, napočítalo vlani viac ako 500 takýchto prípadov. Neporiadnym firmám pritom hrozí povinná pauza na tri roky.
Foto popis| F. Imrecze ukazuje na nový nástroj pre daniarov: tlačidlo vymazať zo živnostenského registra.