HMG v médiách: 23.05.2017 sme.sk Ústavný súd: pár eur z Carrefouru je v poriadku

https://ekonomika.sme.sk/c/20539254/ustavny-sud-par-eur-z-carrefouru-je-v-poriadku.html#axzz4jIxOUqmS

Obchodný reťazec vrátil svojim veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur

BRATISLAVA. Narobil si dlžoby za 17,5 milióna eur, vrátil iba niečo viac ako 430-tisíc eur, čo sú len tri percentá z celkových dlhov. Reťazec Carrefour sa takto vyrovnal so svojimi dodávateľmi tovaru. Podľa Ústavného súdu je to v poriadku.

Sudcovia - Jana Baricová, Sergej Kohut a Rudolf Tkáčik - zamietli ponosy niektorých veriteľov reťazca na almužnu, ktorú od reťazca dostali.

Na súd sa obrátili viacerí veritelia. Išlo napríklad o spoločnosť Levické mliekarne, Unilever Slovensko, Slovenskú konsolidačnú či ďalších.

Ústavný súd svoje rozhodnutie nekomentoval. Odôvodnil to tým, že aktuálne pripravuje písomnú podobu verdiktu. Tú následne doručí účastníkom konania. „Po nadobudnutí účinkov právoplatnosti bude zverejnená na webovom sídle Ústavného súdu,“ povedala jeho hovorkyňa Martina Ferencová.Prečo Ústavný súd

Ústavný súd dostal sťažnosť od veriteľov spoločnosti Retail Value Stores, ktorá prevádzkuje obchodný reťazec, koncom decembra minulého roka.

Bolo to niekoľko týždňov po tom, čo bratislavský okresný súd povolil škrtnutie dlhov obchodného reťazca. Súd ho odsúhlasil aj napriek tomu, že veritelia pôvodne s ponukou vo výške troch percent nesúhlasili. Takúto hodnotu veritelia považovali za veľmi nízku.

Práve prelomenie súhlasu veriteľov bolo jedným z dôvodov, prečo niektorí veritelia podali ústavnú sťažnosť, vysvetlil advokát Marián Prievozník, ktorý pred Ústavným súdom zastupoval Slovenskú konsolidačnú.

„Poslúžilo tomu aj rozdelenie veriteľov do štyroch skupín, z ktorých tri tvorili subjekty prepojené s dlžníkom. Súd potom odôvodnil, že nahrádza súhlas len jednej skupiny, pričom ostatné tri - spriaznené s dlžníkom - hlasovali za. Všetci relevantní veritelia boli v tej skupine, čo hlasovala proti,“ vysvetlil pre SME Prievozník.

Niektorí veritelia vo svojej sťažnosti namietali, že súd sa vo svojom rozhodnutí neriadil zásadami zákonnosti a spravodlivosti rozhodnutia či rovnosti všetkých účastníkov. Verdikt súdu mal podľa nich viaceré chyby.Rozhodnutie môžu nahradiť

Súd však takýto krok podľa právnikov, ktorých denník SME oslovil, môže urobiť. Jednou z podmienok podľa advokátskeho koncipienta HMG Recovery Adriána Žáka je, aby sa veritelia po prijatí reštrukturalizačného plánu nedostali do horšieho postavenia, ako by boli, ak by sa plán neprijal. V prípade reštrukturalizácie môžu veritelia dostať viac ako v prípade konkurzu.

„Po zohľadnení tejto skutočnosti sa javia tri percentá na uspokojenie nezabezpečených pohľadávok ako výhodnejšie a racionálnejšie, než miera uspokojenia pohľadávok v prípadnom konkurze,“ dodal Žák.

Či to bol dôvod odmietnutia sťažnosti, nie je známe. Ústavný súd chce svoje rozhodnutie najprv doručiť účastníkom konania.

Verdikt nekomentovali ani samotní veritelia - Slovenská konsolidačná, Unilever Slovensko, ktorý vyrába a predáva výrobky s viac ako 400 značkami po celom svete, a Levické mliekarne.

Rovnako nechceli komentovať ani svoje prípadné ďalšie kroky. „Zvážime ich po doručení rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky v písomnej podobe,“ povedala Veronika Kúšiková zo spoločnosti Unilever.

S bývalým finančníkom z investičnej skupiny Penta - Jozefom Špirkom, ktorý Carrefour ovládol minulý rok tesne pred schválením reštrukturalizačného plánu, sa denníku SME do uzávierky spojiť nepodarilo.Škrt dlhov

Carrefour, ktorý na Slovensku prevádzkuje päť obchodov, sa rozhodol odpísať svoje dlhy minulý rok. Požiadal o to začiatkom roka 2016.

Reštrukturalizácia bola vyvrcholením jeho problémov, ktoré začali v lete 2015. Už vtedy sa začali jeho dodávatelia sťažovať, že im reťazec za dodaný tovar neplatí.

Aj preto sa časť tovaru prestala objavovať na regáloch obchodu, keďže časť dodávateľov sa rozhodla s reťazcom spoluprácu ukončiť. Vtedajší zástupcovia spoločnosti Retail Values Store vyprázdňovanie pultov obraňovali prehodnocovaní sortimentu predajní.

Následne, po vstupe Špirka do Retail Value Strores, spoločnosť navrhla odpísanie takmer všetkých svojich miliónových dlhov. Rozhodla sa vrátiť len tri percentá, ktoré koncom novembra 2016 aj splatila.

Po piatich rokoch bude musieť pritom vrátiť ďalšie peniaze - až do polovice zo svojich. Presadila to druhá vláda Roberta Fica (Smer) pri kauze Váhostav.

Takéto odpisovanie dlhov sa nepáčilo napríklad ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd). Ešte vlani presadila zmeny v bankrotovom zákone. Firma musí splatiť polovicu zo všetkých svojich dlhov. V opačnom prípade firma pôjde do konkurzu.

Táto podmienka sa však Carrefouru netýka. Zmeny v bankrotovom zákone totiž začali platiť až začiatkom roka 2017.