HMG v médiách: 13.04.2017 HN Poistenie cestoviek nestačí, štát hľadá lepšiu ochranu

Cestovné kancelárie odkazujú vláde, že namiesto nových pravidiel sa majú dodržiavať zákony.

Dovolenku si zaplatili, ale pre problémy cestovej kancelárie na ňu neodcestovali. A hoci cestovky musia byť zo zákona poistené, ľudia sa nedočkali ani odškodnenia. Dieru v pravidlách má riešiť implementácia európskej smernice. Brusel prikazuje zabezpečiť účinnú ochranu, ale spôsob necháva na členských štátoch.   Ani poistenie nie je zárukou Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Stanislav Macko na príkladoch vysvetľuje, že súčasné zákonné poistenie nie je zárukou, aby klienti dostali späť peniaze. Cestovná kancelária Fantravel mala zmluvu o úpadku s poisťovňou Kooperativa. Tá však ľudí neodškodnila. Podľa hovorkyne Kooperativy Silvie Noskovej Illášovej totiž cestovná kancelária úpadok nikdy nepreukázala. „Platnosť poistnej zmluvy sa skončila vlani v decembri. V zmysle platných zákonov bola kancelária povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Je však zrejmé, že do dnešného dňa k vyhláseniu úpadku nedošlo,“ dodala. Ak chcú klienti peniaze, podľa nej sa musia obrátiť na cestovnú kanceláriu. Hoci prebieha trestné konanie, pre väčšinu zákazníkov sa už takmer dva roky nič nevyriešilo. Macko tvrdí, že k podobným prípadom v minulom roku nedošlo, v roku 2015 sa však dostali do úpadku ďalšie dve kancelárie, ktoré dokonca neboli poistené.

Slovenské ministerstvo hospodárstva v predbežnej správe avizovalo, že návrh predloží na pripomienkovanie už budúci mesiac, zatiaľ však nie je konkrétne. „V súčasnosti ministerstvo zvažuje rôzne alternatívy, ako systém podnikania v cestovnom ruchu zosúladiť s novou európskou legislatívou. Akékoľvek návrhy sú však ešte predmetom rokovaní,“ povedal hovorca rezortu Maroš Stano.

Samotné cestovné kancelárie sú v tomto smere opatrné. Riaditeľ Koala Tours Oliver Kluch považuje súčasné nastavenie za postačujúce. Zákazník si podľa neho môže vybrať a overiť, či je kancelária poctivá. „Nevidím dôvod na zmenu, myslím si, že už v súčasnosti máme veľmi veľa legislatívy, ktorá nás reguluje. Stále sme však v prvom rade podnikateľské subjekty, pre ktoré by mala platiť podobná sloboda, ako pre spoločnosti v iných odvetviach,“ vysvetlil.

Hrozí zdražovanie zájazdov Ďalej v diskusii sa dostali v susednom Česku. Návrh tamojšej vlády počíta s vytvorením garančného fondu. Do neho by mali cestovné kancelárie odvádzať časť svojich tržieb, presne 0,25 percenta z ceny každého zájazdu. Advokát HMG Legal Peter Uhrinovský tvrdí, že takýto návrh by mohol priniesť funkčnú ochranu aj na Slovensko. Hovorkyňa kancelárie Firo tour Hana Ivanová upozorňuje na to, že takýto nápad môže viesť k zvyšovaniu cien zájazdov. „Nie sme naklonení takémuto riešeniu, vzhľadom na to, že už teraz sú podnikateľské subjekty v cestovnom ruchu zaťažené poistením proti insolventnosti,“ vysvetlila.

Ivanová dodáva, že vláda by mala dozrieť na to, aby pravidlá naozaj dodržiavali všetky cestovné kancelárie. Podľa nej sa už v minulosti často ukázalo, že medzi súčasnými podnikateľmi sú aj nepoistení a činnosť im nikto nezastavil. V to, že nové pravidlá by mohli zastaviť práve špekulantov, dúfa spolumajiteľ kancelárie FutbalTour.sk Matej Očenáš. Podľa neho ich je stále veľa a kazia trh.

Súčasná ochrana Cestovné kancelárie musia byť poistené pre prípad úpadku. To kryje úhradu nákladov na návrat, vrátanie preddavku alebo časti ceny, ak bol zájazd poskytnutý len čiastočne. Hoci povinnosť vyplýva zo zákona, klient by si mal vypýtať potvrdenie o poistení.