HMG v médiách: 08.09.2017 sme.sk; SME Bratislava môže byť rozkopaná mesiace, električkovej trati zrušili stavebné povolenie

Snímka.JPG

Na stavbu sa sťažoval známy advokát Vladimír Kán. V dome býva aj štátny tajomník Viktor Stromček, na rozhodnutie vraj vplyv nemal.

BRATISLAVA. Rozkopaná ulica, odstránená električková trať, plot či bezpečnostné pásky. Zápchy a výrazne obmedzená doprava pre autá. Hluk, prach a robotníci.

Takto už niekoľko týždňov vyzerá centrum hlavného mesta, neďaleko Kamenného námestia a obchodného domu MY Tesco. Dôvodom je obnova električkovej trate na Špitálskej ulici za viac ako 2,5 milióna eur.

Rekonštrukcia mala podľa plánu trvať do októbra. Ale je pravdepodobné, že bude meškať, možno aj niekoľko mesiacov. Ministerstvo dopravy a výstavby totiž tento týždeň zrušilo stavebné povolenie na obnovu trate.

Verdikt ministerstva bude právoplatný do dvoch týždňov, vtedy by mal stavebný ruch na Špitálskej ustať, dokedy nie je jasné.Zastavia práce? Nehovoria

 

 

„Zrušením stavebného povolenia stratil stavebník na realizáciu stavby zákonný podklad a musí ju zastaviť až do doby, kým Bratislavský samosprávny kraj (je v tomto prípade stavebným úradom, pozn. red.) opätovne nerozhodne a nevydá nové stavebné povolenie, na podklade ktorého bude možné pokračovať v rekonštrukcií,“ vysvetľuje advokát Peter Uhrinovský z advokátskej kancelárie HMG Legal.

V piatok ešte robotníci na stavebne pokračovali, zastavenie prác nateraz ešte nie je nevyhnutné. Verdikt ministerstva totiž ešte nie je právoplatný. Proti rozhodnutiu sa nedá odvolať, právoplatné teda bude hneď, keď sa ministerstvu vrátia doručenky. To bude do dvoch týždňov.

Dopravný podnik Bratislava, ktorý trať rekonštruuje, zastavenie prác nekomentoval. „Stavebné práce boli zahájené tento rok v auguste a pokračujeme v nich ďalej,“ povedala jeho hovorkyňa Adriana Volfová.

Dodala, že podnik sa „téma veľmi intenzívne venuje a urobí všetko pre to, aby v čo najkratšom možnom čase sprejazdnil nielen električkovú, ale aj osobnú dopravu“.

Trať na Špitálskej ulici bola už dlhší čas v dezolátnom stave, električky tadiaľto jazdili maximálne rýchlosťou 10 kilometrov za hodinu. Dopravný podnik podľa Volfovej od roku 2016 pracoval na tom, aby získal všetky potrebné povolenia.Kde urobili chybu

Ministerstvo výstavby stavebné povolenie na trať skúmalo po tom, ako sa voči nemu dodatočne odvolali obyvatelia jedného z domov na Špitálskej.

Sťažovali sa, že sa ich nikto nepýtal na názor a neboli účastníkom stavebného konania, hoci stavba ich ovplyvní.

Bratislavská župa im totiž rozhodnutia neposielala, iba ich vešala na úradnú nástenku. Ministerstvo výstavby tvrdí, že župa tak pochybila.

Obyvatelia sa sťažujú aj na umiestnenie zástavky. Nová zástavka na Špitálskej má byť totiž viedenského typu.

Znamená to, že ľudia budú nastupovať a vystupovať priamo z cesty, ktorá bude v mieste zastávky vyvýšená a odlíšená červenou farbou. Obyvateľom sa to nepáči, pretože zastávka je naplánovaná priamo pred ich vchod do domového vnútrobloku.

„Autá parkujúce vo vnútrobloku, ako aj zásobovanie hostela dlhodobo umiestneného v dome by sústavne mali prechádzať cez plánovanú zastávku MHD,“ sťažovali sa obyvatelia.Prominentní obyvatelia

Pod dodatočným odvolaním proti výstavbe novej zastávky je podpísaný advokát Vladimír Kán, ktorý je partnerom veľkej advokátskej kancelárie Ecker-Kán. Je verejne známa, pretože v prípade reštrukturalizácie Váhostavu zastupovala štát aj podnik naraz.

Ecker-Kán má zároveň s Dopravným podnikom Bratislava zmluvu na vymáhanie pokút za čiernu jazdu.

Kán s manželkou vlastnia byt priamo v spomínanom domovom bloku, pred ktorým má vyrásť nová električková zastávka.

V dome vlastní byt aj ďalší prominent – štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Viktor Stromček zo Smeru. Pre Denník N cez tlačový odbor ministerstva dopravy odkázal, že nemal žiaden vplyv na zrušenie stavebného povolenia pre trať.

„Opravená trať pomôže podľa štátneho tajomníka zvýšiť atraktivitu MHD, ale určite by sa mala stavať v súlade s predpismi a tak, aby spĺňala všetky štandardy, a nie ako čierna stavba,“ cituje Denník N stanovisko ministerstva.Môžu zmeniť celý projekt

Bratislavský samosprávny kraj odmieta, že by pri vydávaní stavebného povolenia pochybil.

Hovorkyňa Lucia Forman argumentuje, že obyvateľom domu na Špitálskej doručovali rozhodnutia cez verejnú vyhlášku na úradnej nástenke. Ibaže ministerstvo dopravy práve to župe vyčítalo, že si nedali námahu, aby zostavili zoznam obyvateľov a neposlalo im rozhodnutie menovite.

„Kraj postupoval striktne podľa zákona a rozhodnutie ministerstva analyzuje,“ tvrdí Forman.

Advokát Uhrinovský z HMG Legal na základe dostupných údajov upozorňuje, že stavebné povolenie už bolo zrušené a župa to už jednoducho zvrátiť nevie.

„Teraz je povinnosťou Bratislavského samosprávneho kraja opätovne vykonať stavebné konanie a na jeho konci (ak nedôjde k inému rozhodnutiu) vydať nové stavebné povolenie, v ktorom budú premietnuté aj výhrady a pripomienky ministerstva,“ vysvetľuje Uhrinovský.

Dĺžku celého nového stavebného konania je nateraz ťažké odhadnúť, môže ísť o mesiace. Na konci nového stavebného konania pritom môže padnúť aj rozhodnutie, že zastávku treba umiestniť inam alebo že musí mať inú podobu.

Snímka.JPG